Literarne prireditve v letu 2012 - junij

1. junij 2012, ob 18. uri:

Feri Lainšček - Sprehajališča za vračanje, Literarna hiša Maribor

Leta 2010 je pri Novi reviji izšel Lainščkov roman v verzih Sprehajališča za vračanje.

V začetku letošnjega leta je to zahtevno literarno delo o duši in medprostorih bivanja

nastalo še v zvočni obliki in sicer v Dramskem studiu radia Maribor. Delo interpretira

Simona Kopinšek, glasbo je ustvaril  Marko Lük.

2. junij 2012, ob 10. uri:

NA PREPROGI IZ ZVEZD – literarni maraton, hotel Piramida v Mariboru

Skupni program Javnega sklada RS za kulturne dejavnosti, Mariborske literarne družbe in Literarne hiše Maribor – manjšinski avtorji iz Slovenije nastopajo skupaj z drugimi mariborskimi avtorji na literarnem maratonu medjezičnih literatur.

5. junij 2012, ob 18. uri:

Tomaž Šalamun in Michael Taren, Literarna hiša Maribor

Ob izkušenem pesniku stare generacije nastopa Michael Thomas Taren,  ameriški pesnik, ki trenutno živi v Ljubljani. Njegove pesmi so bile objavljene v Coloradu Review-u, Poetikonu, SUPERMACHINE-u in v reviji I.D.I.O.T. Prevaja poezijo Tomaža Šalamuna in jo objavlja v različnih literarnih revijah. Njegova knjiga Kje je Michael (Where is Michael, 2010) je bila med finalisti za The Fence Poetry Series.

6. junij 2012, ob 18 uri:

Angela Fujs – Panova pesem nad ribnikom, Literarna hiša Maribor

Angela Fujs je začela pisati šele ob koncu svoje poklicne kariere, a je s svojimi pesniškimi in proznimi zbirkami naletela na dober sprejem pri publiki.

7. junij 2012. ob 18. uri:

Victor Obiols in Brane Mozetič

VÍCTOR OBIOLS Rodil se je 26. maja 1960 v Barceloni, kjer je diplomiral iz klasične filologije in kasneje tudi doktoriral iz primerjalne književnosti. Deloval je kot lektor katalonščine na univerzi v Bristolu in poučeval literarni prevod na Univerzi Vic v Barceloni. Do sedaj je objavil štiri pesniške zbirke v katalonščini, od katerih sta dve dobili državno priznanje, esej o poeziji katalonskega literarnega kritika Joana Ferratéja in mnoge prevode, pretežno iz angleškega oziroma francoskega jezika v katalonščino in španščino, med njimi: Shakespeare, Wilde, Walter de la Mare, Mallarmé, Stella Gibbons in Walt Whitman. Redno piše za katalonski časopis Ara.Cat. Pod imenom Víctor Bocanegra se ukvarja tudi z glasbenim ustvarjanjem; posnel in izdal je štiri albume. Na zadnjem izmed njih so uglasbene balade francoskega srednjeveškega pesnika Françoisa Villona. V zadnjem času se ukvarja s širjenjem svojega obzorja, z glasbeno terapijo in se posveča tako novim literarnim kot tudi glasbenim projektom.
Brane Mozetič: je pesnik, pisatelj, prevajalec, urednik, založnik, aktivist, promotor slovenske literature v tujini in še marsikaj. Doslej je izdal trinajst pesniških zbirk, dva romana in knjigo kratkih zgodb. V tujini je v prevodih izšlo že osemindvajset njegovih knjig, največ v italijanščini, angleščini in nemščini. Prevedel je preko dvajset knjig, večinoma iz francoščine, med drugim Rimbauda, Geneta in Foucaulta. Ureja zbirki Aleph in Lambda, uredil je več antologij in predstavitev slovenske literature za tujino, programsko oblikuje vsakoletni festival Živa književnost in že preko dvajset let koordinira ljubljanski festival gejevskega in lezbičnega filma. Je tudi avtor treh provokativnih umetniških akcij oziroma inštalacij.

12. junij 2012, ob 18. uri:

Marjetka Žebovec – Slovenski književniki 1930-1935, Literarna hiša Maribor

Neutrudna zgodovinarka slovenske književnosti  je izdala 7. knjigo iz serije Slovenski književniki. Njena predstavitev je ima vedno lokalni flair in hkrati s knjigo predstavlja tudi lokalne avtorje.

14. junij 2012, ob 18. uri:

Božidar Petrač in Ivan Aralica, Literarna hiša Maribor

V goste prihajata dva vodilna hrvaška pisatelja. Božidar Petrač je tudi predsednik Društva hrvaških književnikov.

15. junij 2012, ob 18. uri:

Razstava Steiermärkischer Kunstverein Werkbund, Galerija RRRudolf, Literarna hiša Maribor

Umetniško društvo Werkbund je eno od najstarejših graških partnerjev pri razstavah in pri branjih.

Od 19. do 24. junija od 10. ure naprej:

Knjižni sejem. Tudi Literarna hiša Maribor.

20. junij 2012, ob 18. uri:

Andrej Blatnik in Ernis Lafazanovski

22. junij 2012 ob 18. uri:

Založba Wieser: Mariborska knjiga, Literarna hiša Maribor

Predstavitev Mariborske knjige, ki jo izdaja ugledna avstrijska založba Wieser.

26. junij 2012, ob 18. uri:

Živíjo: Tomaž Brenk in Stane Kren, Literarna hiša Maribor

Dva avtorja, ki ju povezuje enaka usoda, sta se vtisnila v mariborsko dušo: Tomaž Brenk kot pesnik in filmski guru, Stane Kren kot stripar, likovnik in tudi pesnik.

28. junij 2012, ob 21. uri:

Stran od grmečih glasov Lenta – samo kitara, glas in izpoved.

29. junij 2012 – ob 21. uri:

Stran od grmečih glasov Lenta – samo kitara, glas in izpoved.

30. junij 2012, ob 21. uri: